İSO
Marka Okulu Program 
07.03.2023 - 28.03.2023

Marka Okulu Programı, marka kavramını ve marka değeri ölçümlemesini anlamak, marka ve alt markaları yönetmek, marka sermayesi piramidini analiz edip marka kararları verebilmek farklı marka stratejilerini kavramak, marka kimliği ve marka kişiliğinin öğrenilmesine yönelik olarak tasarlanmıştır. 

Eğitim programı hafta içi 2 gün, 09:30 – 12:30 / 13:30 -16:30 saatleri arasında yürütülecektir. Eğitim hem yüz yüze hem online gerçekleşecektir. 
Hedef Kitle: Marka dünyasını tanımak isteyen herkes.

Eğitim programında ön test ve son test uygulaması olacaktır. 

Program sonunda;
•    Sertifika (Başarı Belgesi) almak için sınav sonucunda toplamda 100 üzerinden 70 puan ve en az 8 eğitim başlığına katılım sağlamaları gerekmektedir. 
•    Katılım Belgesi almak için en az 8 eğitim başlığına katılım sağlamaları yeterli olacaktır. 

Eğitim sonrasında verilecek olan Katılım Belgesi / Başarı Sertifikası, katılımcılarla dijital ortamlarda paylaşılacaktır.

Adres : Odakule, Meşrutiyet Cad. No:63, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Eğitmenler

Danışman, Eğitmen Dr. Engin Baran

I. Marka Dünyasına Giriş ve Marka Değeri – Yüz Yüze

II. Marka Sermayesi Piramidi – Yüz Yüze

III. Marka Mimarisi ve Alt Markaların Yönetimi – Yüz Yüze

IX. Marka Stratejileri – Online

X. Workshop: Marka Anahtarı – Yüz Yüze

Dr. Engin Baran
Danışman, Eğitmen

İstanbul Alman Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği eğitimi gördü. Bu dönemde Alman Askeri Akademisi’nin Havacılık ve Uzay Araştırmaları bölümünde bir projeye katıldı. Boğaziçi Üniversitesi  Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Master yaptığı dönemde önce Ürün Müdürlüğü, daha sonra Bilgi Sistemleri Bölüm Müdür Yardımcılığı yaptı. 1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümüne geçerek Pazarlama ve Organizasyon Teorisi üzerine Doktora yaptı. Tezini İnovasyon ve Yeni Ürün Geliştirme üzerine hazırladı. Aynı dönemde, özel bir şirkette Satışve Pazarlama Müdürlüğü görevinde bulundu. 
2000 yılından bu yana Işık, Bahçeşehir, Sabancı ve Bilgi Üniversitelerinde Stratejik Pazarlama, Stratejik Marka Yönetimi, İnovasyon Yönetimi ve B2B Pazarlama dersleri veren Baran, bugün halen Sabancı Üniversitesi Marka Pratikleri yüksek lisans 
programında eğitmen olarak yer almaktadır. Uzmanlık konuları çerçevesinde, bugüne kadar yurt içinde ve dışında çok sayıda konferansta konuşmacı olarak yer alan Baran, halen Türkiye'de ve Almanya'da farklı şirketlere İşveren Markası ve Pazarlama konularında danışmanlık yapmaktadır. Bu güne kadar birlikte çalıştığı şirketler arasında 3M, Turkcell, Mercedes-Benz, Eczacıbaşı Holding, Bayer, Petrol Ofisi, Ülker, Efes Pilsen, Akbank, Arçelik, DHL, FIAT, DoğuşHolding, Finansbank, Anadolu Hayat Emeklilik, AVEA, Türk Telekom, TTNET, İşBankası, Alfa Romeo, Gösaş, dDf, İDO, Siegel+Gale, Danone, TEB, Siemens, ETİ, Hugo Boss, Garanti Bankası, HSBC, Nobel İlaç, AKG, Yapı Kredi, Dagi, Schneider Elektrik, Novo Nordisk, Perfetti van Melle, Mastercard, Aksa Akrilik, Koçtaş, Borsaİstanbul, JTI, Denizbank, Hayat Kimya, AXA Sigorta, Allergan, Otokar, CMS, Imperial Tobacco, Garanti Emeklilik, CISCO, BNP Paribas, Klimasan, Marsan, Kuveyt Türk, Studiosus Reisen, Orta Anadolu, Gedore Altaş, ÇağdaşHolding, Kızılay, Özden Holding, Sparkasse Köln, Kariyer.net, Takasbank, Garanti Faktoring, Otokoç Otomotiv, SabancıDx, Coca-Cola İçecek, Aras Kargo, Borusan Limanı,Akdeniz Chemson, Viessmann, Canon, AssisTT, Bakioğlu Holding, Güzel Enerji, Penta Teknoloji, Yurtiçi Kargo gibi farklı sektörlerden şirketler bulunmaktadır.Ana dil seviyesinde Almanca ve çok iyi derecede İngilizce bilen Baran, başlangıç seviyesinde İspanyolca konuşmaktadır. IRO Yönetim Kurulu, Crossroads - Heritage ve İMSAD dergilerinin Yayın Kurulu, Peryön Danışmanlar Kurulunda yer almıştır. Ayrıca halen Sabancı Üniversitesi Turquality programında eğitmen olarak çalışmaktadır. Bunun dışında İşveren Markası üzerine Türkiye’de 2016 yılında “Gel, Kal, Bağlan” ve Almanya’da 2017 yılında “Employer Branding” isimli kitapları yayınlanmıştır. 

Danışman - Öğretim Görevlisi  Yavuz Borazan

IV. Marka Konumlandırma ve Yeniden Konumlandırma - Yüz Yüze

VI. Marka Kimliği ve Marka Kişiliği - Yüz Yüze

VII. Marka Yapı taşları - Online

Yavuz Borazan
Danışman - Öğretim Görevlisi

İşletme eğitimine devam ederken Halk Bankası ve Türk Hava Yolları staj programlarına katıldı. Bahçesehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi işletme bölümünde yüksek Lisansını (MBA) yaptı.'Global Şirketlerde İşveren Markası' başlıklı tezini Arçelik ve OTOKAR şirketlerinin de katkılarıyla tamamladı. 
 
VISA, Habitat ve UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) konsorsiyum ortaklığında oluşturulan PY projesini ilk kez yurtdışına taşıdı. Yavuz Borazan, Türkiye ve Almanya'daki şirketlere pazarlama ve marka alanında danışmanlık ve eğitim hizmeti veren Engin Baran Danışmanlıkta danışman/eğitmen olarak çalışmaktadır. 
 
Bahçeşehir Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak yüksek lisans öğrencilerine ''Teoriden Pratiğe İşveren Markası'' dersi vermektedir. BrandMap dergisinde işveren markası üzerine aylık yazıları devam etmektedir. 2011 yılından itibaren AKUT Arama ve Kurtarma Derneğinde seminer ve kurumsal ilişkiler biriminde görev almaktadır.

Öğretim Görevlisi, Pazarlama ve Nörobilim Uzmanı Kılınç Orhan Erdemir

V. Markalar için Ajans Yönetimi – Yüz Yüze

Kılınç Orhan Erdemir
Öğretim Görevlisi, Pazarlama ve Nörobilim Uzmanı

Pazarlama ve nörobilim uzmanıdır. Karşıyaka, İzmir’de doğdu ve büyüdü. Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan Erdemir, pazarlama alanına yönelmek için Kadir Has Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansı yapmıştır. Kişisel bakım, inşaat, perakende ve teknoloji sektörlerinde yurt içi ve yurt dışı marka ve pazarlama yöneticiliği yapan ve bugüne kadar onlarca marka ve start-up’a pazarlama danışmanlığı vermiş olan Erdemir, pazarlama yöneticiliği sırasında onlarca ajans ile çalışmakla birlikte iki reklam ajansı kurarak Türkiye’nin önde gelen markalarıyla ajans tarafında çalışmaya devam etmektedir.
2010 yılından itibaren beyin ve tüketici davranışları arasındaki ilişkiye odaklanmaya başlayan Erdemir, bu alandaki bilgi birikimini artırmak için Üsküdar Üniversitesi’nde nörobilim alanında ikinci yüksek lisansını tamamlayan Erdemir, Türkiye’de fMRI beyin görüntüleme tekniğiyle yapılan ilk pazarlama araştırmasına imza atmıştır.
Türkiye’deki sayılı nöropazarlama araştırma şirketlerinden biri olan Neuro Discover’ın kurucusu olarak onlarca araştırma yaparak birçok markaya hizmet vermiş; nöropolitik alanında yaptığı araştırmalarla 2015 yılında The New York Times gazetesinin ulusal ve uluslararası baskılarında manşet haberi olmuştur. Araştırma faaliyetlerine Neuro Discover araştırma şirketinde, reklamcılık faaliyetlerine Blast reklam ajansında devam etmektedir.
2017’den bu yana Üsküdar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak nöropazarlama yüksek lisans bölümünde Nöropazarlamaya Giriş ve Nöropazarlama Laboratuvarı derslerini vermektedir. İlk kitabı olan “Nöropazarlamaya Giriş” 2016 yılında yayınlanmıştır.
 

Marka Danışmanı, Marka Konseyi Derneği Başkanı, Brandmap Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Fidan

VIII. Marka Deneyimi (Brand Experience) - Online

Bülent Fidan
Marka Danışmanı, Marka Konseyi Derneği Başkanı, Brandmap Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

İşletme ve iletişim alanlarında lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin ardından, reklam sektöründe reklam yazarı ve ardından da yaratıcı yönetmen olarak çalıştı. Önemli tasarımcılarından uzun dönem tasarım dersleri aldı. Tasarımcı olarak da pek çok ürün ortaya koydu. Aynı zamanda illüstratör ve karikatürist olan Bülent Fidan Türkiye, Fransa, İran, Belçika, Mısır, Çin, İspanya ve Almanya’da kişisel sergiler açtı, karma sergilerde yer aldı; yine yurtiçi ve yurtdışında pek çok ödül kazandı. 2005 yılında Avrupa Mizah Akademisi’nin “Tüm dünyada 20. yüzyılın en başarılı 100 grafik mizahçısı” arasına seçildi ve eserleri Avrupa Birliği Mizah Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. 
1996 – 2014 yılları arasında, üniversitede uzun süre göstergebilim (aynı zamanda akademik çalışma alanı), reklam yazarlığı ve marka konularında dersler verdi.
2000 – 2012 Reklam Yaratıcıları Derneği‘nde 3 dönem Başkan ve Genel Sekreter olarak yer aldı.
Marka danışmanları ve marka yöneticilerini bir araya getiren Marka Konseyi Derneği Kurucularından. 
1991 yılında başladığı reklamcılık yaşantısında 2005 yılından sonra Safari “Marka İletişimi Ajansı”nı kurdu ve Yaratıcı Grup Başkanı olarak görev yaptı. 2015 yılından itibaren Brand Suite İstanbul’da markalara hizmet veriyor. Reklam sürecinde aynı zamanda 50’den fazla markanın reklam filmlerinde yönetmen olarak yer aldı. Halen reklam filmi yönetmenliğini de sürdürüyor.
Yayıncılık alanında 1994 yılından itibaren Milliyet Sanat, Aktüel, Marketing Türkiye, Mediacat, Feedback dergilerinde yazar, editör olarak yer aldı. Marka yönetimi dergisi The Brand Age’i 2008’de kurdu ve kuruluşundan itibaren Genel Yayın Yönetmeni olduğu bu dergiden 2014 yılında ayrıldı; Reklam Yaratıcıları Derneği yayını olan Ara Sıra dergisinin Yayın Yönetmeni olarak görev aldı. Grafik Tasarım dergisinin ve Ekim 2015’te yayın hayatına başlayan BrandMap dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini sürdürüyor.

Gestalt felsefesine bağlı. Disiplinler arası ilişki temelinde bugüne kadar aynı anda birkaç alanda çalışmalar sürdürüyor. Disiplinler arası çalışma kapsamında son on yılda özellikle trend analizi alanındaki uzmanlığı ile markalara trend analizi ve marka danışmanlığı hizmetini Brand Suite İstanbul çatısı altında vermeye devam ediyor. 

Program
7 Mar

I. Marka Dünyasına Giriş ve Marka Değeri – Yüz Yüze

07.03.2023, 09:30 -12:30

Eğitmen: Dr. Engin Baran,  Danışman, Eğitmen 

•    Marka kavramı
•    Markalar bir ağaç olsaydı
•    Marka ormanları ve Bonzai markalar
•    Jenerik markalar – Jenerikleşmiş markalar
•    Marka değeri
•    Marka değerini ölçmek
•    Ölçümleme yöntemleri ve sonuçları
•    Marka değeri ve Marka gücü
 

7 Mar

II. Marka Sermayesi Piramidi – Yüz Yüze

07.03.2023, 13:30 - 16:30

Eğitmen: Dr. Engin Baran, Danışman, Eğitmen

•    Marka sermayesi nedir?
•    Farkındalık kavramı
•    Markaların imaj ve performans özellikleri
•    Markalarda kararlar ve duygular
•    Marka sadakati
•    Marka sermayesini ölçmek
•    Ölçümleme sonuçlarına bakarak karar vermek
 

13 Mar

III. Marka Mimarisi ve Alt Markaların Yönetimi – Yüz Yüze

13.03.2023, 09:30 -12:30

Eğitmen: Dr. Engin Baran,  Danışman, Eğitmen 


•    Marka Mimarisi: Marka – Altmarka İlişkisi
•    Jenerik altmarkalar
•    Güçlü ve zayıf altmarkalar
•    Endorsement yöntemi
•    House of Brands ve Branded House Stratejileri
•    Marka Hiyerarşisi
 

13 Mar

IV. Marka Konumlandırma ve Yeniden Konumlandırma - Yüz Yüze

13.03.2023, 13:30 - 16:30

Eğitmen: Yavuz Borazan, Danışman - Öğretim Görevlisi

  • Marka Konumlandırma Süreci
  • Marka Konumlandırma Stratejileri
  • Konumlandırma Hataları

  • Yeniden Konumlandırma
  • VAKA – CHIPOTLE Yeniden Konumlandırma
20 Mar

V. Markalar için Ajans Yönetimi – Yüz Yüze

20.03.2023, 09:30 -12:30

Eğitmen: Kılınç Orhan Erdemir,  Öğretim Görevlisi, Pazarlama ve Nörobilim Uzmanı 

•    Ajans türleri
•    Reklamveren ajanstan ne istiyor?
•    Reklamveren neden ajans değiştirir?
•    Reklamveren ajansta ne bulmak ister?
•    Ajans değiştirmeden önce neler yapılmalı?
•    Yeni ajans seçerken nelere dikkat etmeli?
•    Ajans ücretlendirmeleri
•    Farklı ücretlendirme modelleri
•    Anlaşma süreci
•    Ajans maliyetleri ve gelir kalemleri
•    Ajans sözleşmeleri
•    Ajans performansının değerlendirilmesi
•    Doğru brief nasıl verilir?
•    Ajansınızdan daha fazla verim almanın yolları

20 Mar

VI. Marka Kimliği ve Marka Kişiliği - Yüz Yüze

20.03.2023, 13:30 - 16:30

Eğitmen: Yavuz Borazan, Danışman - Öğretim Görevlisi

•    Marka Kimliği Nedir? 
•    Marka Kimliği Nasıl Oluşturulur? 
•    Marka Kimliği Neleri İçerir? 
•    Marka Kimliğinde Olması Gereken Özellikler 
•    Marka Kişiliği Nedir?

21 Mar

VII. Marka Yapı taşları - Online

21.03.2023, 09:30 -12:30

Eğitmen: Yavuz Borazan,  Danışman - Öğretim Görevlisi  

•    Marka Yapıtaşlarının incelenmesi
•    Belirgin ve kendini ayırt ettiren markalar
•    Markanın iletişiminde kullanılan ögeler 
•    Marka iletişiminde kullanılan iletişim dilleri
 

21 Mar

VIII. Marka Deneyimi (Brand Experience) - Online

21.03.2023, 13:30 - 16:30

Eğitmen: Bülent Fidan, Marka Danışmanı, Marka Konseyi Derneği Başkanı, Brandmap Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Müşteri ile tüm temas noktalarında, müşterinin marka ile ilgili algısını yeni deneyimler ile olumlu bir algıya ve davranışa dönüştürme.

27 Mar

IX. Marka Stratejileri – Online

27.03.2023, 09:30 -12:30

Eğitmen: Dr. Engin Baran,  Danışman, Eğitmen 

•    Lider Markalar
•    Takipçi Markalar
•    Challenger Markalar
•    Niş Markalar
•    Farklı Saldırı ve Savunma Stratejileri    

28 Mar

X. Workshop: Marka Anahtarı – Yüz Yüze

28.03.2023, 09:30 -12:30

Eğitmen: Dr. Engin Baran, Danışman, Eğitmen

•    Workshop: Bir Marka Anahtarı Şablonunu Doldurmak

Bitiş
Etkinlik Bilgileri

ETKİNLİK BİLGİLERİ

Tarih: 07 Mart – 28 Mart 2023 
Saat: 09:30 – 12:30 & 13:30 – 16:30 saatleri arasında
Eğitim Yeri: Eğitim hem yüz yüze hem online gerçekleşecektir. 
Online eğitimler – Zoom Webinar platformunda, yüz yüze eğitimler Odakule binasında gerçekleşecektir.

Zoom altyapısı kullanılarak yapılacak eğitimde, eğitim öncesinde katılımcılarımıza katılım linki gönderilecektir. 

Seminer günü, başlama saatinden 10 dakika öncesinden linke tıkladığınızda eğitimin yapılacağı sınıfa girmiş olacaksınız.
https://zoom.us/download sitesinden Zoom programını yükleyebilirsiniz.

Gerekli Bilgiler

Katılımcılarımızın mikrofonu ve kamerası açık olacaktır. 

Eğitim kaydınızın kontrolünü etkinlik kayıt sayfasında yer alan katılımcı ara kısmından kontrol edebilirsiniz.

İrtibat: Programa telefonla kayıt alınmamaktadır. Kayıt için lütfen “Kayıt” ile ilgili bölümü inceleyiniz.

Ücret
Eğitime katılım ücretlidir. 
İSO Üyesi: 3.000 TL 
Katılımcı: 3.500 TL 
İrtibat
Programa telefonla kayıt alınmamaktadır. Kayıt için lütfen “Kayıt” ile ilgili bölümü inceleyiniz.
Sorularınız için irtibat: 0212 252 29 00 / 362
E-posta: akademi@iso.org.tr

 

Kayıt

Web sitemizden on-line kayıt alınmaktadır. 


Ödeme kredi kartı ile kayıt sırasında online olarak veya banka havalesi ile yapılabilmektedir. Ödeme bilgileri girilmeden kayıt tamamlanmamaktadır.
Kayıt sonrası, bir kayıt onay e-postası ve ayrıca KDV mükellefi olmadığımız için makbuz veya fatura kesemediğimizden, muhasebe işlemlerinizde kullanabilmeniz amacıyla oluşturulan ödeme yazısını içeren bir e-posta, kayıt sırasında vereceğiniz e-posta adresine otomatik olarak gönderilecektir.

Banka havalesi için hesap bilgileri:
Hesap Sahibi: İstanbul Sanayi Odası
IBAN No: TR25 0006 4000 0011 0111 5690 56 (İŞ BANKASI)
Açıklama olarak “Marka Okulu Program” yazılması gerekmektedir.

Banka Havalesi ile ödeme yapacak katılımcıların dikkatine:
Banka havalesi ile ödeme yapan katılımcıların, öncelikle kontenjan durumunu kontrol etmeleri ve ödeme sonrası dekontlarını e-posta (dkurt@iso.org.tr) / faks ile tarafımıza iletmesi, ardından kayıt olması gerekmektedir. Online kayıt yapmaksızın sadece ücretin yatırılmış olması, eğitime kaydın gerçekleştirildiği anlamına gelmemektedir. Ödeme bilgileri girilip kayıt tamamlanmadan kaydınız bize ulaşmamaktadır.